Szöveg vs. Dizájn
2023.02.02.4+1 elem, ami nem hiányozhat a weboldalad szövegéből
2023.03.27.A forgatókönyv megírásának 4 lépése
Miért videózz te is?
A videós tartalomkészítés elengedhetetlen az online kommunikációban. Főleg akkor nem szabad kibújnod alóla, ha énmárkát építesz.
Tudom, milyen nehéz megtenni az első lépéseket. A látszat ellenére nekem sem volt könnyű, és a mai napig nem megy olyan gördülékenyen, ahogyan szeretném.
Két dolgot azonban már most biztonsággal kijelenthetek:
az első az, hogy a videókészítés egyik titka a gyakorlás.
Próbálj arra gondolni, hogy nem te vagy a világ közepe. Tudom, ne legyek ennyire nyers és érzéketlen, de megmagyarázom, hogyan értem:
nem ezrek látják a videódat. Legalábbis az elején még biztosan nem.
(Amikor meg már annyian fogják, addigra belejössz, ígérem😊).
Éppen ezért ne parázd túl, nem történik semmi, ha hibázol! Belefér, ha megbotlik a nyelved, ha rosszul mondasz valamit, ha egy kicsit nagyobb szünetet tartasz a kelleténél. A hallgatóid, nézőid nagy valószínűséggel nem ismernek téged annyira, mint mondjuk a barátaid, és fel sem tűnik neki, ha lassabban vagy gyorsabban beszélsz a megszokottnál, vagy furcsa mosollyal nézel a kamerába.
Hidd el nekem, idővel fejlődni fogsz, és sokkal természetesebben érzed majd magad a kamera előtt, ha kitartóan gyakorolsz.
A másik dolog, amit néhány hónapos videózással a hátam mögött biztosan kijelenthetek az az, hogy
egy jól megírt forgatókönyv vagy videoscript óriási segítség abban, hogy megnyugodj, és magabiztosabban nyomd le a felvétel gombot a kamerádon vagy a telefonodon.
Nem kell szóról szóra leírni a dolgokat, de hidd le nekem, jobb, ha van egy pontokba szedett vázlat, ami sorvezetőként szolgál a felvétel során.
A forgatókönyv a forgatás előtti legfontosabb lépés.
Az a célja, hogy ne bonyolódj bele a mondanivalódba, és hogy beszéd közben nem kalandozzon el a figyelmed. A forgatókönyv segít, hogy a lényegre fókuszálj, és elengedhetetlen a koherencia, a következetesség fenntartásához. Tudnod kell, hogy miről akarsz beszélni ahhoz, hogy hihető és valóban szakmai legyél-bármilyen témában tevékenykedj is.
Használni kell minden eddigi, meggyőzésről tanult technikát és trükköt(pl. a meggyőzés 6 alapelvét), hiszen lehet bár, hogy audiovizuális megjelenésről van szó, de a videók és hanganyagok is szavakon és logikusan összefűzött mondatokon alapszanak.
Egy jól megírt forgatókönyvnek 4 lépése van, melyeket nem érdemes átugrani, ha igazán jól akarod felépíteni a videóidat.
Mielőtt azonban kielemzem a 4 lépést, beszéljünk egy kicsit az intró (rövid, legtöbbször zenés felvezető rész) szükségességéről.
Kell-e intró?
Bár a saját Youtube videócsatornám még gyerekcipőben jár, de már most biztos vagyok abban, hogy ahogyan a Reels videóim és a tananyagaim előtt sem használok intrót, úgy a YT videók előtt sem fogok. Podcastnél fontosnak tartom, hiszen ott más érzékszerveken keresztül hatunk a hallgatókra, de egy videó esetében engem személy szerint zavarnak a zenés bevezetők. Időrablónak tartom őket, untatnak, és az esetek nagy részében át is ugrom őket.
Ez azonban az én saját véleményem, nem kőbe vésett szabály.
Ha te szeretnéd alkalmazni ezt az audiovizuális eszközt a videóidban, nyugodtan készíts egy maximum 5 mp-es intrót, amiben bemutatkozol és elmondod, hogy miről szól a csatornád vagy az éppen aktuális epizód.
És akkor térjünk át azokra a lépésekre, melyek nélkülözhetetlenek a videóscriptekben.
A videó forgatókönyv megírásának 4 lépése
1. Az első lépés a felütés vagy a horog, ahogyan szaknyelven hívják: fel kell keltened a nézőid figyelmét!
Először is be kell azonosítanod a problémát, amivel a téma kapcsán a hallgató szemben állhat. Ezt a problémát pedig egy jól irányzott kérdéssel indíthatod.
Pl. Miért van szükséged copywritingra az online vállalkozásod kommunikációjában?
Mi itt a potenciális néző problémája? Hogy online vállalkozó, aki szeretne jobban értékesíteni, és bár hallott már a copywritingról, de nem tudja, miért olyan elengedhetetlen a jó szövegek megírásához.
Pl. Eleged van abból, hogy nem olyan szülő vagy, amilyen valójában szeretnél lenni?
Azt hiszem, ebben az esetben nem kell túlmagyaráznom a problémát.
Pl. Sikeres vállalkozó szeretnél lenni, de nem találod az arany középutat?
Itt is elég egyértelmű a probléma, ugye? Kinek a videója indulhatna egy ilyen mondattal? Egy karriertanácsadóé, egy időgazdálkodással foglalkozó szakemberé, egy coaché, a célközönség pedig azok a vállalkozók, akik futnak az idejük után és a sikereik ellenére a vállalkozásuk rabszolgái.
2. A forgatókönyv második lépésének megírása talán a legfontosabb az egész videó elkészítésében. Ez a lépés további kettő részre oszlik:
a bevezetésben egyértelműen mutasd be, hogy miről fogsz beszélni az adott részben.
A felütésben a kérdéssel vagy kijelentéssel már megmutattad a problémát, a bevezetésben az a dolgod, hogy néhány mondatban összefoglald a megoldást.
A nézők ugye azért maradtak itt a felütés után is, mert szeretnék tudni, hogy te milyen megoldást kínálsz nekik a videódban.
A forgatókönyv írásakor az lebegjen a szemed előtt, hogy ebben a lépésben el kell oszlatnod a nézőid kétségeit a felvetett problémával kapcsolatban, és a lehető legegyszerűbben, legérthetőbben kell választ adnod a felmerülő kérdéseire:
egy lista formájában, vagy olyan pontokba szedett iránymutatásokkal, utasításokkal, amiket könnyedén követni tudnak.
Miután megmutattad a megoldást a felvetett problémára az említett lista vagy utasítások formájában, jöhet a konklúzió:
foglald össze néhány mondatban mindazt, amit problémamegoldásként javasoltál! Tartsd be, amit ígértél, és válaszold meg egyértelműen a felütésben feltett kérdést!
3. Soha ne feledkezz meg a CTA-ról, vagyis a cselekvésre buzdításról!
Igen, videóban is nagyon-nagyon fontos lépés. Ugye azt már tudod, hogy a copywritingban mindig egyetlen elérendő cél köré szervezzük a szövegeket.
Írásban és szóban sem működik másképp: kézen fogva kell vezetni az olvasót, vagyis videók esetében a nézőt, hogy végrehajtsa azt a cselekvést, amit szeretnénk.
Mi lehet CTA egy videó esetében?
Kérd, hogy lájkolják azt, iratkozzanak fel a csatornádra, kövessenek be, iratkozzanak fel a hírleveledre, vagy nézzenek meg egy konkrét terméket/infoterméket/szolgáltatást, ami a videó témájához kapcsolódik.
4. A negyedik, vagyis utolsó lépés pedig szintén elengedhetetlen: próbáld interakcióra bírni a nézőidet egy jól irányzott kérdéssel vagy felszólítással! Hívd táncba őket, érd el, hogy kifejtsék a véleményüket.
Tudod, miért olyan fontos ez a rész?
Mert ha ráveszed a néződet, hogy válaszoljon neked, akkor kapcsolódik veled. Nem egyszerűen csak megnézi a videódat, és megy tovább dolgára, hanem párbeszédet folytat veled! Így lehet közösséget építeni, így fognak valóban kapcsolódni a nézőid, a potenciális vásárlóid!
Ha lezárás nélkül fejezed be a videóidat, a nézőnek hiányérzete lehet, hogy hirtelen csak úgy megszakadt a gondolatmenet. Akár rossz szájíz is lehet a vége, és épp az ellenkezőjét éred el annak, amit a videóddal akartál: a néződ dühös lesz, és kapcsolódás és szimpátia helyett frusztráltan zárja be az ablakot, hogy aztán jól el is felejtsen téged.
Ne feledd: a kétirányú kommunikáció elengedhetetlen egy márka, főleg egy énmárka esetében!
Ha így érnek véget a videóid, nemcsak hatalmas értéket adsz (hiszen ugye edukáltad a nézőket tartalommal), hanem beszélgetésre ösztönzöd őket, amitől közvetlenebb, elérhetőbb és emberibb leszel.
Az emberek pedig emberekkel kapcsolódnak, és ha valaki szimpatikus nekünk, akkor sokkal könnyebben megbízunk benne. Amikor pedig értékesítésre kerül a sor, már nem a nulláról indulunk, és sokkal nagyobb valószínűséggel fogunk sikeresen értékesíteni egy olyan nézőnknek, aki a videóink segítségével kapcsolódni tudott velünk.
Konklúzió
Forgatókönyvet írni először nagy kihívás lehet, de ha vázlatként követed a fentebb említett 4 lépést, és kitartóan gyakorolsz, idővel talán már le sem kell írnod a mondanivalódat, hanem jönni fog ösztönösen magától.
Bátorítalak, hogy használd ezt a lehetőségekkel teli kommunikációs eszközt is az online jelenlétedben!
Az én videóim nagyrész Intagramon látható: gyere, kövess be, ha még nem tetted!
Remélem, segítettem ezzel a kis összefiglalóval.
Videózásra fel:)!
Évi